Erasmus

Η συμμετοχή του σχολείου μας στο Erasmus+ project "Young Archers" ήταν μια εποικοδομητική, δημιουργική και πολύτιμη εμπειρία. Πολλές καινοτόμες δράσεις, συνέργειες με αξιόλογους εταίρους, επαγγελματική αναβάθμιση των εκπαιδευτικών, οφέλη για όλη την σχολική κι ευρύτερη τοπική κοινότητα. Μια μικρή σύνοψη της υπέροχης αυτής πορείας από το 2022- 2024 στο βίντεο που ακολουθεί:

🏛️✨ Exciting News! Join us in celebrating our architectural legacy with the "Young ArcHers" Erasmus+ project! 🏰 📽️ Video Premiere! Embark on a visual journey through our captivating video footage, an inspiring testament to the importance of preserving built heritage. ✨ Witness the beauty of iconic landmarks and discover the untold stories behind them. 🌍🔍 🔗 Project Highlights! Explore the impactful results and deliverables achieved throughout the "Young ArcHers" project. From community engagement to educational initiatives, witness the positive transformation in heritage preservation! 🏰 This campaign is more than just a video; it's a call to action for global awareness. Let's unite to safeguard our shared architectural history for future generations! 🤝🏰 Ready to be part of the movement? 🚀🌍 Join us in spreading the word about the importance of preserving our built heritage! 🔓 #YoungArcHers #BuiltHeritage #PreservationMatters #ArchitecturalLegacy For more details about the project and to view the video, visit https://youngarchers.eu/🌐.

Κλείνοντας ένα υπέροχο ταξίδι γνώσης και δημιουργίας με το Erasmus + project "Young ArcHers" διοργανώσαμε στο σχολείο μας δράσεις διάχυσης του   προγράμματος στην τοπική κοινότητα.

Το Erasmus+ project "Young ArcHers"στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας (2022 - 2024) έχει ως βασικούς πυλώνες του την προστασία των μνημείων, την προσβασιμότητα και την ανάπτυξη δεξιοτήτων του 21ου αιώνα, όπως όλα τα παραπάνω ορίζονται και προωθούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Στο πλαίσιο αυτό δημιουργήθηκε το παρακάτω βίντεο στην ελληνική νοηματική γλώσσα, με σκοπό να ανακοινώσει το πρόγραμμα αλλά και την ιστορία του σχολείου μας σε μη ακούοντα άτομα. Για τη δημιουργία του συνεργάστηκε με το σχολείο μας με μεγάλη προθυμία η εκπαιδευτικός Σταυρούλα Αντωνακάκη, κωφή και η ίδια, την οποία ευχαριστούμε πολύ!! Την τελική επεξεργασία έκανε η εκπαιδευτικός Πιπερίδου Ειρήνη.