Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά στην περιβαλλοντικής εκπαίδευση των μαθητών μας

Τι πρέπει να ρίχνουμε στον μπλε κάδο και τι όχι; Τι πρέπει να προσέχουμε ώστε να μην «ακυρώνουμε» την προσπάθεια των γειτόνων μας

Απαντήσεις στα δυο παραπάνω ερωτήματα καθώς και σε πολλά ακόμη δόθηκαν από εκπροσώπους της Ελληνικής Εταιρείας Αξιοποίησης Ανακύκλωσης κατά τη διάρκεια της πολύ ενδιαφέρουσας παρουσίασης που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας!!!!

Οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν σφαιρικά γύρω από το πολύ επίκαιρο θέμα της ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΩΝ.

Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ είναι υπόθεση ΟΛΩΝ μας!!!!!!

Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης

22o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ

Αξιότιμοι γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι το Σχολείο μας

1.  Συμμετέχει στον 1ο Διαγωνισμό Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης Η/Υ του Δήμου Αθηναίων.

Συγκεντρώνουμε μέχρι και τη Τετάρτη 3 Οκτωβρίου (λειτουργικά και μη) αντικείμενα από τις εξής 4 κατηγορίες:

• Σταθερούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές
  • Φορητούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές
  • Flat οθόνες
  • Περιφερειακά συστήματα (ηχεία, πληκτρολόγια, ποντίκια κτλ)

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να προάγει την ανακύκλωση παλαιών υπολογιστών σε μαθητές δημοτικού και το όφελος για το σχολείο θα είναι η παραχώρηση ενός ολοκληρωμένου σετ Η/Υ για τις ανάγκες του εργαστηρίου πληροφορικής.